|
Ostara
Fanney 2006.01.27. 20:45
Itt az Ostara ünnep szokásairól értesülhetsz!
Ostara
Ostara: a fák ünnepe, a tavaszi napéjegyenlõség ünnepe. Az igazi tavasz elsõ napja. Március 19. és 21. közé szokott esni. Ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik - elkezdõdhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az õsszel földbe rejtett magok. Ami most éled, annak gyümölcsét élvezhetjük késõbb.
A termékenység szász istennõjét, Eostre-t, valamint a germán Ostarát köszönthetjük e napon.
Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennõt és a Zölderdõ Urát ünnepli ilyenkor. Az istennõ termékennyé teszi a Földet, felébreszti Õt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülõ mezõket, öröme telik a természet bõségében.
|
Az ünnep katolikus egyházi megfelelõje a Húsvét |
Ostarához kötõdõ tevékenységek
- tavaszi nagytakarítás - kiváló alkalom megszabadulni a régi, elavult, megunt, értéktelenné vált, kiürült holmiktól, tárgyaktól, tisztaságot teremteni. Ajándékozd el, amire már nincs szükséged, de más még hasznát veheti (ruháid, személyes tárgyak, játékok, stb.)
- tojásfestés
- tojásos dekorációk, pl. tojásfészek, koszorú, ajtódísz, tojásfa készítése a lakásban
- játékok tojással, pl. tojásjóslás, tojásvadászat
- tojásos ételek készítése, fogyasztása
- az Ostara-szimbólumok tudatosítása szeretteid körében (a nyúl, a bárány, a tojás szerepe)
- kertészkedés, magvetés, palántázás. Válassz ki néhány magot, ezeket egy-egy kívánsággal együtt ültesd el, miután megáldottad õket. Ahogy a mag kihajt, úgy teljesül kívánságod is. A kertbõl a téli szemét eltakarítása, a komposzt beledolgozása a termõföldbe, vetés, ültetés - ha még nagyon hideg van, további ásás.
- égess el egy festett vagy hímes tojást a kertedben a termékenység érdekében.
- ha nincs kerted, sétálj a közeli parkban, ligetben, erdõben. Ha lehet, vegyél részt ezek takarításában, faültetésben. (Sok városban szerveznek ilyenkor akciókat, amikben bárki részt vehet.)
- figyeld meg a természet ébredését, a frissen kihajtott füvet, a fák rügyezését, virágba borulásukat. Hallgasd a madarak énekét. (Ha télen gondoskodtál róluk, most "meghálálják", hûségesen visszajárnak és dalolnak. :-)
- engedd, hogy átjárjon az újjáéledõ természet frissítõ ereje.
- szedj virágot - de csak miután megköszönted nekik, hogy föláldozzák magukat érted.
- bármiképp kerülj kapcsolatba növényi alapanyagokkal, (gyógyítás, kozmetika, fûszerezés, virágkötészet, festés, rajzolás, hímzés, kertészkedés, virágszedés), érezd át erejüket, szépségüket. Lépj kapcsolatba energiájukkal, s ezáltal az egész természettel. Válj eggyé velük.
- díszítsd fel környezeted élénk színû tavaszi virágokkal, rügyezõ ágakkal, friss zölddel.
- vegyél föl zöld ruhát (akárcsak Szent Patrik napján), ezzel erõsítsd meg a természet és saját magad újjászületését. Öltözéked egyébként is legyen élénk színû, viselj élénk színû kiegészítõket, ékszereket is.
- fogj valami új dologba.
- a tavasz a játékosság jegyében teljen.
- hajnalban gyújts új tüzet
- csengõkkel köszöntsd a tavaszhozta új esztendõt
Ostara szimbólumai
Színei
fehér - a Hold tisztasága; piros - az élet; sárga - nap, virágok; világoszöld - a növények új hajtásai halványrózsaszín - egyes gyümölcsfák virágai.
Állatok
A bárány is az istennõ attribútuma.Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában egyaránt az õ szent állataként tartják számon. A nyúl nagyon termékeny állat, Diana/Artemisz attribútuma. A hímes tojást hozó nyuszi az újjászületés ajándékát hozza el nekünk. Kígyó, sikló, egyszarvú, pegazus.
Kövek
Akvamarin, rózsakvarc, holdkõ.
Növények
krókusz, jázmin, nárcisz, jácint, frézia, gyömbér.
Ostara fája a kõris, egyúttal Bran isten szent fája is, aki a monda szerint a Brit Szigetek patrónusa. A londoni Tower híres hollói Bran szent madarai, és azt mondják, ha a madarak egyszer elhagyják Britanniát, a sziget elpusztul. (Akár igaz a legenda, akár nem, a britek -- biztos ami biztos -- levágják a madarak szárnya végét, hogy véletlenül se tudjanak elrepülni a szigetrõl...)
Füstölõk
jázmin, tömjén, mirrha, sárkányvér, fahéj, szerecsendió, aloéfa, benzoégyanta, pézsma, afrikai ibolya, zsálya, eper, lótusz, ibolya, narancshéj, rózsa
(Nem muszáj ám mindet alkalmaznod, válaszd ki a neked legkedvesebbeket!)
Ostara füstölõ
- 3 rész tömjén
- 2 rész szantálfa
- 1 rész benzoégyanta
- 1 rész fahéj
- néhány csöpp pacsuliolaj
Ostara füstölõ 2.
- 2 rész tömjén
- 1 rész benzoégyanta
- 1 rész sárkányvér
- 1/2 rész szerecsendió
- 1/2 rész ibolyaszirom (vagy pár csöpp ibolyaolaj)
- 1/2 rész narancshéj
- 1/2 rész rózsaszirom
Ostara olaj
- 2 rész tömjén
- 1 rész benzoégyanta
- 1 rész sárkányvér
- 1/2 rész szerecsendió
- 1/2 rész ibolya
- 1/2 rész narancs
- 1/2 rész rózsa
Ostara ünnepi ételei:
magok, leveles zöldségfélék, fûszeres vagy virággal ékesített teasütemények, gyümölcs, keménytojás, mézes sütemények, a szezon elsõ gyümölcsei, zöldségei, retek, újhagyma, póréhagyma, hal, kétszersült, sajt, méz, sonka. Tavaszi ételek: sütõtök, napraforgó, szezámmag.Tavaszi hajtások, rügyek, virágszirmok (pl. ibolya).
A magok és a tojás termékenységszimbólumok.
Magok: gabonafélék, liszt, dara, gabonapelyhek, száraz hüvelyesek, szezámmag, fûszermagok, napraforgómag, tökmag, fenyõmag, dió, mogyoró, pisztácia.
Olasz lencseleves
12 személyre
2 font lencse 8 csésze víz 1 hagyma, szeletekre vágva 4 zeller, durvára vágva 4 gerezd szétnyomott fokhagyma 2 sárgarépa reszelve 1 csésze gomba 1 doboz paradicsompüré 2 csésze ketchup vagy 1 csésze paradicsom 2 teáskanál friss bazsalikom apróra vágva 1 teáskanál varádicskóró só, bors ízlés szerint
- Egy nagy fazékban tedd fel a lencsét 8 csésze vízben. Amikor forrni kezd, fedd le és közepes lángon fõzd tovább kb. 15 percig.
- Add hozzá a zellert, hagymát, fokhagymát, sárgarépát. Jól keverd össze, fedõ nélkül fõzd kb. 15 percig.
- Amikor a lencse puhulni kezd, a leves besûrûsödik. Innentõl még mintegy 30 percig fõzd, gyakran kevergetve, és szüség esetén kis mennyiségekben pótold a folyadékot.
- Amikor a leves már jó sûrû állagú, tedd bele a gombát, paradicsomszószt, bazsalikomot és a varádicskórót. Fõzd még 20 percig.
- Add hozzá a paradicsomot, ízlés szerint sót, borsot, és kockákra vágott pirított kenyérre szedve tálald.
A varádicskórónak csak a levelét hasznád fel, a virágos hajtásvégeket tedd el gyógynövénynek. (Legjobb persze, ha magad gyûjtötted a növényt még tavaly nyáron, de ha nincs otthon, gyógynövényboltban vehetsz.)
Leveles zöldségek: saláta, kelkáposzta, spenót, sóska, galambbegy, tyúkhúr, pitypanglevél (csak ilyenkor jó zsenge). A zöldsalátákat sokféleképp tálalhatod, számos mártást, dressinget kitalálhatsz hozzájuk.
Tojás
Fûszerekkel töltött tojás
2 tojás személyenként 1 teáskanál majonéz tojásonként (ízlés szerint) 2 teáskanál mustár 1 gerezd fokhagyma szétnyomva 1 teáskanál aprított petrezselyem ½ teáskanál szárított kapor ízlés szerint só, bors paprika a díszítéshez
- Fõzd keményre a tojásokat, hideg víz alatt hûtsd le.
- A megtisztított tojásokat vágd hosszában félbe, óvatosan szedd ki a sárgájukat.
- A sárgáját dolgozd ösze a hozzávalókkal, a paprika kivételével. Jó alaposan keverd össze.
- Ezzel a keverékkel, kis halmokba púpozva töltsd meg a tojások fehérjét. (akkor igazán szép, ha fagylaltosteáskanállal vagy karalábéfúróval halmozod.)
- Szépen rendezd el a tojásokat egy tálon. Díszítheted petrezselyemmel.
- Szép mintákat szórj rá pirospaprikából. Tálalásig tartsd hûtõben.
Pásztorpástétom
4-6 személyre Szükséges idõ: 1 óra
Hozzávalók: 1 doboz félkész bab (futóbab is jó) 6 közepes burgonya 1 hagyma 1 paprika 4 gerezd fokhagyma 1 cukkini 1 brokkolirózsa Fél csésze friss zölborsó 2 csésze friss spenót 2 teáskanál olaj 2 teáskanál enyhe currypor 1 tk cayenne-bors 1 tk kömény 2 tk mustármag 1 tk édes pirospaprika 2 tk szójamajonéz (vagy több, ha sûrûbb mártást akarsz) 1 tk tamari
Süsd meg a hagymát, fûszerezd a porokkal. A borsót tedd forró vízben, add hozzá a darabokra vágott brokkolit, cukkinit, spenótot. Fõzd meg a krumplit és törd át. Tedd egy serpenyõbe a fokhagymát és a maradék fûszereket, elõször a mustármagot. Add hozzá a majonézt, majd a babot. Amikor a bab megfõtt, tedd mellé a zöldségeket és a tamarit. A szószt öntsd egy lábosba, majd szórd a tetejére villával a tört krumplit. Közepes tûzön süsd addig, amíg a burgonya megpirul.
Spenótos vagy brokkolis quiche
(ahogy én szoktam)
QUICHE:
250 g liszt 150 g zsiradék 2 tojás sárgája 5 evõkanál hideg víz só
Rugalmas tésztát gyúrunk belõle és egy órán át fóliában hidegen tartjuk.
SAJTKRÉM:
200 g tejföl 125 g reszelt gouda 2 tojás 1 púpozott evõkanál étkezési keményítõ õrölt bors õrölt szerecsendió
Fél kiló spenótot leforrázunk és gyorsan hideg vízzel leöblítünk (így szép smaragdzöld marad a színe), kinyomkodjuk,megszórjuk vöröshagyma- és fokhagymaporral. A tésztát belesimítjuk egy kerek, lapos sütõformába (én a gyümölcstortasütõ tepsiben sütöm), rákenjük a sajtkrémet, ráterítjük a spenótot, a tetejére hagymakarikákat. 200 fokon 125 percig sütjük. (A brokkolival hasonlóképp kell eljárnunk).
Gyömbérkenyér
(ez is bevált, finom receptem)
100 g (=4 ek) liszt csipet só fél csapott tk szódabikarbóna 1 csapott tk gyömbér 1 csapott tk fahéj 50 g (=2 púpozott ek) mazsola 40 g zsiradék 50 g (=2 tele ek) barna cukor 1 teli ek méz 1 teli ek melasz v. méz 1 tojás 3 ek tej
A lisztet egy tálba szitáljuk. Folyamatosan hozzáadjuk a sót, szódabikarbónát, a fûszereket. Jól összekeverjük, beleforgatjuk a mazsolát. Alakítsunk ki egy kis mélyedést a közepébe. Egy tûzálló tálban óvatosan melegítsük össze a zsiradékot, cukrot, mézet, melaszt. Hagyjuk langyosra hûlni. A tojást és a tejet finoman keverjük össze, majd hozzá a megolvadt zsiradékhoz. Ezt öntsük a liszt közepébe. Addig verjük föl, amíg sima, híg tészta nem lesz belõle. 18 cm-s átmérõjû lapos tepsit kivajazunk, kilisztezünk. Beleöntjük a tésztát. 180 fokra elõmelegített sütõben 30 percig sütjük. Aztán fémtálcára borítjuk és ott hagyjuk kihûlni.
Ostara-szertartások
Minden Sabbat szertartására igaz: legjobb, ha magad állítod össze, és évrõl évre másképp, más elemek hangsúlyozásával. Bízd magad a megérzéseidre. Számos forrás áll rendelkezésedre: könyvekbõl, folyóiratokból, az Internetrõl, levelezõlistákon találhatsz választ kérdéseidre. Még jobb, ha lakóhelyedhez közeli népszokásokat ismersz és azokat alkalmazod. A szertartások lényeges eleme, hogy NE a külsõdlegességek utánzásában merüljön ki, hanem belülrõl, a lelkedbõl fakadjon. Jó, ha van egy kis közösség, (család, barátok), akik együtt vesznek részt a szertartáson. Az összetartozást is erõsíti, a köztetek lévõ "szövetséget" megújítja. Ha ezidáig még nem voltak a Sabbatokhoz kötõdõ szertartásaid, most kiváló alkalom elkezdeni -- Ostara úgyis az új, a kezdés ünnepe.
A közös szertartások nélkülözhetetlen eleme az "együtt lakomázás", az ünnephez illõ eledelek elfogyasztása. Ne feledd, hogy ennek is van spirituális tartalma, áldást hozó ereje, feltéve, ha úgy készíted el és fogyasztjátok el.
Tojásjóslás
Fessetek tojásokat, fessetek rá különbözõ rúnákat, aztán rejtsétek el õket a kertben vagy ahol a szertartást rendezitek.
A megtalált tojásokat együtt értelmezzétek, alkotójuk magyarázza el a rúna jelentését, értelmezzétek a tojás színeinek, mintáinak szimbolikáját, meditáljatok rajta.
|
|
Sémája |
"Gereblyés" minta |
- Hosszanti kettéosztás
|
|
Osztókör |
"Búbvirágos" erdélyi minta |
- "Öves" megoldás
|
|
|
Körök a metszéspontok helyén |
Körök a segédvonalak metszéspontjaiban |
Körök a képzeletbeli metszéspontokban |
- Osztókörökre épült díszítmény
- A felosztott térben önállóan elhelyezkedõ minta
- Metszéspontból kiinduló minta
- Osztókörök nélküli minta (ritka)
|
|
Istensegíts (Bukovina), "tyúkszemes" minta: rontáselhárító |
"Tévedt utas", "Utavesztett", "Labirint" |
- Meanderes
A meander motívum kialakulása:
|
|
|
csigavonal |
ellentétes csigavonalak |
meander |
Meanderes tojások:
|
|
Erdélyi minta |
Gyimesközéploki |
|
| |