ule a Nap visszatrsnek nnepe. Az jszakk most a leghosszabbak. A napfordultl kezdve egyre hosszabbodnak a nappalok. A fny jjszletik, naprl napra erõsdik. A fny s a sttsg kzti rk harcban ismt a Fny kerekedik fll. A legtbb hagyomny, a wicca, a pognysg szerint a Nap kpviseli az istensg Frfi-aspektust, s halla, jjszletse a Tli Napfordul idejn a rgi napv hallt s az j szletst reprezentlja. Ez az rk harc szmtalan hagyomnyban megjelenik, klnbzõ jelkpes formkban: a Tlgykirly (a Nvekvõ v istene vagy az Isteni Gyermek) s a Magyalkirly (a Fogy v istene vagy a Sttsg Ura); Yule idejn a Tlgykirly meghdtja a Magyalkirlyt. Litha, vagy a Nyri Napfordul idejn a Magyalkirly gyõz.
Midwinter a Midsummer ellenpontja
a sttsg, homly, titkok gyõzelme, uralma. Midsummer idejn a Napisten, Sunna teljes erejben tndkl, s minden titokra rvilgt, semmi sem marad rejtve fnye elõl. A hossz stt tli jszakkon azonban minden elrejt a jg, a h. Stt s titkos helykn vrjk jjszletsk idejt, a tli napfordul jszakjt. Ezen az jszakn, az "Anya jszakjn" kezdõdik az szaki npeknl a Yuletide, ami Tizenkt jszakn t tart, (dec. 20. - december 31.) s e Tizenkt jjel reperezentlja az v elmlst, valamint az j esztendõt tpll folyamatot.
A sz jelentse: "Kerk." Az õsi kaldeusoknl a yule sz "kisded"-et, "kisgyermek"-et jelentett. Az j mindig a rgi helybe lp, az let folyton megjul ciklusa vg nlkl folytatdik.
Az istensg neve kultrnknt klnbzõ; az szaki npeknl s az angolszszoknl Balder, a keltknl Bal, stb.Az eltrõ nevek ellenre knnyen azonosthatk. Yule-istensgnek tekinthetõ minden jszltt-isten, Napistenek, Anyaistennõk s Istennõhrmassgok. Legismertebb kzlk Dagda s Brighid, Dagda lnya. Brighid tantotta meg a kovcsokat a tûzzel bnni s a fmmestersgre. Az õ lngja, mint az j fny lngja elûzi a llek s az elme sttsgt, Dagda stje pedig biztostja, hogy a Termszet mindig gondoskodhasson gyermekeirõl.
Szimbolikja
a Nap jjszletse, az v leghosszabb jszakja, a Tli Napfordul, Befel tekints, a Jvõ tervezse
Szimblumai
Yule-tusk, rkzld gak vagy koszor, az ajtra akasztott magyal, fagyngy, aranygyertyk, szegfûszeggel megszurklt gymlcskkel teli kosr, illatos nvnyek prologtatsa, karcsonyi nvnyek, (pl. karcsonyi kaktusz, poinsettias).
Nvnyei
babrbogy, szentelt bogncs, rkzld, szentelt tmjn, babr, fagyngy, tlgy, fenyõ, zslya, srga cdrus
telei
citrusflkben ztatott kmnyes stik, gymlcsk, diflk, sertstelek, pulyka, tojslikõr, gymbrtea, fûszeres almabor, wassail, (fûszeres ital srbõl s borbl) vagy brnybunda (ale, cukor, szerecsendi, slt alma).
Fstlõi
fenyõ, cdrus, babrbogy, fahj
Sznei
piros, zld, arany, fehr, ezst, srga, narancs
kkvei
rubin, vrkõ, grnt, smaragd, gymnt
nneplse
szentnekek neklse, mulatozs a fk krl, Yule-tusk getse, Yule-fa dsztse, ajndkvlts, csk a fagyngy alatt
Varzsigk
bke, harmnia, szeretet s nvekvõ boldogsg
Istensgei
Brighid, Isis, Dmtr, Gaia, Diana, a Nagy Anya; Apolln, R, Odin, Lugh, a Tlgyfakirly, az Egyszarv, a Zld Ember, az Isteni Gyermek, Mabon
A karcsonyfa õsi egyiptomi hagyomnybl szrmazik, akik plmaft dsztettek fel, a gyõzelem jelkpt.Tlen is rkzld gai az jjszletst, az let rk krforgst jelkpezik szmunkra. Egyes korai legendkban az jszltt istensg, Baal-berith (A Fa Ura) jelkpe.
A Yule-fa szoros sszefggst mutat a germn pogny hagyomnnyal: ajndkokat hagyni az elf-elnek, hogy elnyerjk jindulatukat.
A fa minden õsi eurpai nomd trzs letben ltfontossg s szent lõlny volt. (Ld. Yggdrasil, Vilgfa, Kalevala, Jankovics Marcell: A fa mitolgija, tiszafa).
A germnok hite szerint az emberi faj is a fktl szrmazik, a nõk a Nyrftl, a frfiak a Kõristõl vagy a Tiszaftl.
A fa dsztse is szakrlis clokat szolglt, a dszek maguk is szimbolikus rtkûek, legfõkppen az jjszletõ Napot szimbolizljk, valamint a kozmikus v egyes elemeit, a Holdat, csillagokat, a fldet, az egyes hnapokat, a vilgkgyt, az idõt.
Ms Yule-fnyforrsok
almba szrt gyertyk, "adventi koszor"
Hagyomnyosan kõris, tiszafa, vagy nyrfa tuskja. Tze az rk, elpusztthatatlan fny szimbluma, a fny jjszletsnek segtõje, ami tpll s melegt minket. A hagyomny szerint a gazda sajt fldjrõl kell szrmaznia, vagy lehet kapott ajndk, m venni sohasem szabad. A Tizenkt jszaka mindegyikn tizenkt rn keresztl g a kandallban, vagy elsõ jjel g, a tbbi napon s jszakn t parzslik. Feldsztik, akrcsak a karcsonyft: rkzld gakkal, magyallal bebortjk. Meglocsolhatjk srrel, almaborral. Mindig eltesznek egy darab tuskt, a kvetkezõ vben azzal gyjtjk meg az j Yule-tzet, az rk, megszakthatatlan krforgs rtelmben.
Mai vltozata: kisebb tlgy- vagy fenyõg egyik vgt ellaptjuk, hrom lyukat frunk bele, ezek lesznek a gyertyatartk. Idelltunk hrom gyertyt, szneik: piros, fehr, zld (vszakok), zld, arany, fekete (a Napisten), vagy fehr, piros s fekete (a Nagy Istennõ sznei). Dsztsk fel rkzldekkel, piros- s aranyszlakkal, rzsabimbval, szegfûszeggel, vgl hintsk be liszttel.
Gombs-manduls rizs
1 cssze aprra vgott hagyma
2 teskanl vaj
1 cssze nagyszemû rizs
2 cssze marhahsleves
1/4 teskanl bors
1/2 cssze darlt mandula
l2 dkg gomba
2 teskanl vaj
A vajon megfonnyasztjuk a hagymt.Hozzadjuk a rizst, kicsit megpirtjuk. Hozzadjuk a tbbi hozzvalt. Puhra fzzk.
Gombval tlttt hsos cip
10 dkg szeletelt gomba
1/2 cssze aprra vgott hagyma
1/4 cssze vaj
4 cssze friss kenyrmorzsa
1/4 teskanl kakukkfû
1 kg tarja
2 tojs knnyedn flverve
1 1/2 teskanl s
1/8 teskanl bors
1/4 cssze aprra vgott petrezselyem
1/3 cssze ketchup
1/3 cssze gombaleves
Mzes-gymbres bourbon-golyk
- 1 cssze gymbrstemny-morzsa
- 1 1/4 cssze porcukor
- 1 cssze finomra vgott pekndi vagy di
- 1 kocka keserû csoki
- 1 1/2 evõkanl mz
- 1/4 cssze bourbon
A morzst, 1 cssze porcukrot, dit sszekeverjk. A csokit forr vzgõzben felolvasztjuk s hozzkeverjk a mzet. Belentjk a bourbon-be. Az egszet hozzadjuk a morzsakeverkhez. Kis golykat formlunk a masszbl, rszrjuk a maradk porcukrot, s hûtõben tartjuk, amg meg nem kemnyedik. Nhny htig is elll, de fogyaszts elõtt 2-3 nappal elksztve lesz a legfinomabb.
Wassail
Mindezeket knnyedn sszemelegtjk. Majd hozzadunk:
- r whisky-t (vagy ms whiskey-t, burgundit vagy claret-t.)
- juharszirupot vagy barnacukrot zls szeint.
Vigyzzunk, ne forrjon fl, kivve, ha azt akarjuk, hogy kiforrjon belõle az alkoholtartalom. Forrn szervrozzuk.
Ajndk tletek
Fggõ
(nyaklncra vagy a laksba, fonalra, drtra, zsinegre).
- Brmilyen termszetes anyagbl, lehetõleg sajt kezûleg elksztve.
Megtisztt erejû "zmmgõ" potpourri
Tizenkt Fû Yule-zskocska
- 7 rsz borka
- 4 rsz fahj
- 4 rsz szegfûbors
- 4 rsz gymbr
- 4 rsz kmny
- 2 rsz szerecsendi
- 2 rsz rozmaring + citromhj
- 2 rsz narancshj
- 1 rsz szegfûszeg
- 1 rsz babr
- 2 csipet nõsziromgykr
Keverd ssze s tedd piros vagy zld vszonzacskba. Ksd t aranyszalaggal, s helyezd el valahol a hz krl. Ha v kzben a karcsonyfadszekkel egy dobozban tartod, csodlatos illatuk lesz tõle!
Yule-fstlõ
- 2 rsz tmjn
- 2 rsz fenyõtûlevl
- 1 rsz cdrus
- 1 rsz borkabogy
Keverd ssze s fasznparzson izztsd Wicca-rtus szerint Yule idejn vagy a tli hnapokban, hogy megtiszttsa otthonod s rhangoldhass a termszet erejre a hideg napokon s jszakkon., (From Incense Oils & Brews by Scott Cunningham)
Yule-grog
- 2 cl brandy
- 12 egsz szegfûszeg
- 2 rd fahj
- 1/3 cl zld mazsola
- 1 kanl mandulaesszencia
- 1 cl almal
- 2 cl cukor
A cukor kivtelvel az sszes hozzvalt tedd egy nagy serpenyõbe s melegtsd fl. Amikor a folyadk gyngyzve forrni kezd, vatosan szedd le a tetejrõl a habot. Amg tovbb melegszik, lassan ntsd hozz a cukrot, olddsig. Egszen lass tûzn forrald tovbb. Tltsd a hozzvalkat egy nagy vegbe. Felhasznls elõtt 12 httel a legjobb elkszteni. Forrn tlald.
Ht Kõ Zacsk
- Ht kavics kell hozz (fehr, piros, narancssznû, barna, srga s fekete.) Termszetes anyagbl kszlt, srgra festett zskocskba tedd bele (a pamut a legjobb). Lehetõleg a fests is termszetes anyagbl trtnjen.
Ha a jvõbe akarsz ltni, fogd a zacskt, nylj bele anlkl, hogy belenznl, s vegyl ki egy kavicsot.
- fehr -- bke, nyugalom
- vrs -- szenvedly, vita
- srga -- blcsessg, tanuls
- fekete -- negatv erõk
- zld -- szeretet, pnz
- narancs -- szerencse
- barna -- trgyak, vagyon, ajndk